Niezwykłe możliwości aranżacyjne pnączy
Pnącza stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę ogrodu lub balkonu. Rośliny te występują w tak wielu kolorach i rodzajach, że możliwe jest dostosowanie ich do praktycznie każdych warunków. Można wykorzystać je zarówno w wielkich ogrodach, jak i w miejscach, w których jest bardzo mało przestrzeni na rozwój roślin. Warto urozmaicić nimi przestrzeń i dzięki temu zyskać bajkowy wygląd domu, czy ogrodu.
Pnącza na ścianach budynku
Pnącza potrzebują czegoś, do czego będą mogły się przyczepiać. Dlatego warto je sadzić przy drzewach, płotach czy ścianach domu. Rośliny te świetnie sprawdzą się w ogrodach, w których nie ma miejsca na posadzenie drzew, a pragnie się mieć jak najwięcej zieleni dokoła. Pnącza na ścianie budynku sprawiają, że pomieszczenia nie nagrzewają się mocno latem, z kolei zimą izolują od mrozu. Rośliny nie niszczą ściany budynku, ponieważ nie robią żadnych dziur w tynku.
Pnącza mogą być samoczepne, wtedy niepotrzebne jest robienie żadnych podpór. Przykładem takich pnączy jest bluszcz, winobluszcz, milin czy hortensja pnąca. Drugim rodzajem pnączy, są rośliny wspinające się. W ich przypadku niezbędne jest zrobienie podpory, po której będą mogły się piąć. Takie wyjście jest dobre w przypadku gładkich tynków budynku. Tego typu rośliny to m.in.: glicynia, winorośl czy rdest auberta.
Pnącza na balkonie
Jest szeroka oferta pnączy, które można z powodzeniem sadzić w donicach. Dzięki temu można je wykorzystać na tarasach czy balkonach. Mogą służyć jako urokliwe zastępstwo rolety i ocieniać pokój, do którego wpada dużo słońca. W przypadku roślin sadzonych na balkonach trzeba zwrócić uwagę na to, by pnącze nie rozrastało się do wielkich rozmiarów, ponieważ są gatunki, które potrafią być bardzo ciężkie i zdrewniałe. Świetnym wyborem są wszystkie rośliny jednoroczne. Warto zamontować podpórki, dzięki którym będzie możliwa większa kontrola kierunku wzrostu roślin.
Doskonałym wyborem rośliny na balkon jest powojnik wielkokwiatowy. Kwiaty tej rośliny są piękne i okazałe, a ponadto dostępne w dużej ilości kolorów. Terminy kwitnienia różnych gatunków są odmienne, więc można połączyć dwa rodzaje, które będą kwitły po sobie.