Jakie rodzaje cebul roślin występują?
Często wysiewanymi roślinami są rośliny cebulowe, które można podzielić na: jednoroczne, wieloroczne a także aklimatyzujące się. Niektóre pojawiają się co roku i stopniowo zwiększają swoją liczbę, jednak można spotkać również takie, które z roku na rok kwitną coraz mniej obficie, a z upływem czasu całkowicie znikają. Co musisz wiedzieć o rodzajach cebul roślinnych?
Różne rodzaje cebul roślinnych
Za pierwszą grupę cebul roślinnych, jakie pojawiają się w naszych ogrodach należy uznać te jednoroczne. Wyróżnia je to, że w pierwszym roku, gdy je zasadzimy ich kwitnienie jest piękne i obfite, a ich kwity robią ogromne wrażenie jasnymi kolorami. Często są więc sadzone, aby przykuwać uwagę na kwietnikach. Mimo wszystko wiele jednorocznym roślin kwiatowych zakwitnie również w kolejnym roku, jednak będzie ono mniej obfite, a z czasem całkiem znikną. Zaliczamy tu m.in. krokusy, tulipany czy narcyzy. Aby te rośliny kwitły w kolejnych latach musimy je wykopywać po przekwitnieniu i przechowywać do czasu, aż ponownie umieścimy je w ziemi na kolejny sezon.
Cebulki roślin wieloletnich, co roku pięknie kwitną, podczas gdy posadzić musimy tylko raz. Gdy przekwitną pozostawia się je w ziemi. W ten sposób ich liście i łodygi usychają, a cebule przygotowują się do zimowania. Pośród przykładów takich roślin można wymienić: zawilce greckie, hiacyntowce hiszpańskie czy śnieżniki.
Rośliny cebulowe aklimatyzujące się, czyli jakie?
Podobnie jak poprzednie, tak i te wysadza się tylko raz. Gdy przekwitną, cebule pozostawiamy nienaruszone w ziemi. Będą one wschodzić i kwitnąć pięknie co roku. Jednak w ich przypadku niekwestionowaną zaletą jest fakt, że co roku będzie ich więcej i będą piękniejsze. Z czasem 10 aklimatyzujących się cebul może rozrosnąć się nawet do 100. zaliczamy do nich m.in. przebiśniegi, śnieżyce czy cebulice syberyjskie. Każda z tych roślin z pewnością będzie się przepięknie prezentować w naszym ogrodzie i warto się na nie zdecydować. Pamiętajmy jednak, aby w pielęgnacji brać pod uwagę wymagania konkretnej rośliny.